Kredītiestādes Latvijā

0

Kredītiestādes LatvijāKā jau zināms pastāv dažāda veida kreditori – gan banku kreditētāji, gan nebanku aizdevēji. Atšķirības starp abiem pastāv, taču galarezultāts ir vienāds – klientam tiek aizdota naudas summa, kuru viņš pakāpeniski atmaksā vairāku mēnešu vai gadu garumā. Kredītiestādes Latvijā mēdz iedalīt vairākās daļās – bankās, nebanku aizdevējos, Eiropas Ekonomiskās zonas pakalpojumu sniedzējos, ārvalstu pārstāvniecībās un reorganizējamās kredītiestādēs. Finanšu un kapitāla tirgus komisija šos tirgus dalībniekus ir uzskaitījusi katru atsevišķi, lai tiem, kas interesējas par kredīta ņemšanu, būtu skaidrība par to, kāda veida kreditoru izvēlēties un kādus atšķirīgus noteikumus tie var uzstādīt.

Bankas

Protams, pirmā vieta kas nāk prātā, ja tiek pieminētas tādas frāzes kā kredīts un kredīta ņemšana, ir bankas. Latvijā pavisam oficiāli darbojas 20 bankas. Skaits nu dien šķiet liels, ņemot vērā to, ka lielākais klientu skaits Latvijā ir Swedbankai un SEB bankai. Populāras iedzīvotāju vidū ir arī DNB banka, banka Citadele un Norvik banka. To lietotāju vidū, kuriem ir nepieciešamas lielākas naudas summas Hipotekārajam kredītam, populāra noteiktu ir Valsts akciju sabiedrība Latvijas Hipotēku un zemes banka. Iedzīvotāju vidū populāras ir aptuveni 5 – 6 bankas, kas savā starpā vairāk īsti nekonkurē, jo ir iemantojušas savu uzticīgo klientu loku to gadu garumā kopš darbojas Latvijā. Turklāt, bankas savā starpā mēdz sadarboties. Tas ir lieliski novērojams situācijās, kad netiek piemērota komisijas maksa bankomātos attiecīgo banku klientiem.

Nebanku kredītiestādes

naudaPie nebanku kredītiestādēm pieder gan ātrie aizdevēji, gan lombardi, gan dažādi privātie kreditētāji, kas ir saņēmusi uzticama kreditora statusu. Pavisam Latvijā darbojas vairāk kā 10 ātrie aizdevēji, kas klientiem piedāvā finansiālu palīdzību uz dažādiem termiņiem – sākot no viena mēneša, līdz pat vairākiem gadiem. Pie nebanku kredītu iestādēm pieder arī dažādas līzinga kompānijas, kas savus pakalpojumus pārsvarā piedāvā ar dažādu tirgotāju starpniecību. Ar līzinga kompānijām sadarbojas gan dažādu tehniku, gan automašīnu tirgotāji, kā arī dažādu pakalpojumu sniedzēji. Latvijā ir arī lombardi, kas nodarbojas ne tikai ar naudas izsniegšanu pret ķīlu, bet arī piedāvā ātro kredītu. Viens no populārākajiem šāda veida lombardiem ir Lombards 24.

Kredītiestāžu likums

Kredītiestādes Latvijā ir pakļautas speciālam Kredītiestāžu likumam. Likumā ir atrunātas visas darbības kādas ir pienākums ir veikt šādām iestādēm, kā arī, protams, ir atrunātas tiesības. Likumā varam iepazīties arī ar dažādu finansu jēdzienu skaidrojumiem, lai vieglāk var izprast likumā rakstītos terminus un noteikumus. Protams, ka katrai bankai un kredītiestādei ir savi iekšējie likumi, taču, ņemot vērā to, ka darījumi ar finansēm ir ārkārtīgi nopietns un atbildīgs process, šīs iestādes ir pakļautas valsts likumdošanai, lai strīdu gadījumā var ieviest skaidrību un sodīt vainīgo, ja tāds ir.

Comments are closed.